Warsztaty ceramiczne prowadziła pani Magdalena Buczek. Najpierw opowiedziała uczniom o glinie jako surowcu. Okazało się, że glina to materiał czysty ekologicznie i prosty w obróbce. Każde dziecko otrzymało swój kawałek gliny, z którego mogło wykonać lampion lub naczynie. Uzyskanie z gliny odpowiedniego kształtu wymagało od uczniów zdolności manualnych i dokładności. Nauczyli się także, jak za pomocą niewielkiej ilości wody eliminować rysy i pęknięcia. Kolejnym etapem pracy było ozdabianie wytworów swojej pracy. Dzieci robiły to za pomocą specjalnych patyczków i nożyków. Mogły także odcisnąć wzory z koronek o różnej fakturze. Gotowe gliniane przedmioty zostały odstawione do wyschnięcia. Będą włożone do pieca o bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu staną się twarde.
Drugim zadaniem podczas warsztatów było szkliwienie wzorów z wypalonej już gliny. Wzory dla dzieci przygotowała wcześniej pani Magda. Były to choinki, domki, gwiazdki, serduszka, wiewiórki i jeżyki. Dzieci same wybierały te, które im się najbardziej podobały. Następnie przy pomocy pędzelków malowały je szkliwem. Pani instruktor pokazała dzieciom kilkanaście słoiczków ze szkliwem w różnych kolorach. Dziwne było to, że kolor stanie się widoczny dopiero po wypaleniu w piecu. Wtedy też szkliwo nabierze twardości.
Na koniec wizyty drugoklasiści zwiedzili Muzeum Regionalne. Dyrektor ODK ciekawie opowiadał o zbiorach odolanowskiego muzeum. Dzieci zainteresowały wykopaliska, stare monety oraz dawne przedmioty codziennego użytku. Z zainteresowaniem przyglądały się starym mundurom, instrumentom muzycznym oraz strojom ludowym.
Wyjazd był bardzo udany. Okazało się, że praca z gliną to wspaniała zabawa, która uczy koncentracji i kreatywności. Teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać, aż wypalone w piecu wytwory pracy dzieci, dotrą do swych właścicieli.
Joanna Niśkiewicz
http://sptarchaly.odolanow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=116:ii-wyjazd-integracyjny&catid=19&Itemid=435#sigProGalleriae93e841201